Zmluva, prečo je takým strašiakom?

kosicka-realitna-spolocnost

   

    Stále počúvame - môžte ponúkať moju nehnuteľnosť , ale nič podpisovať nebudem .

Za roky našej činnosti v oblasti realít sme sa stretli už so všeličím. Predávajúci veľakrát ľahkovážne pristupujú k predaju svojej nehnuteľnosti . Na jednej nehnuteľnosti sa vystrieda aj desať maklérov a majitelia ani nevedia , ako sa volajú a aku kanceláriu zastupujú. Hlavne, že nič nepodpísali a mylne sa domnievajú , že predaj bude rýchly. Na inzertných portáloch však daná nehnuteľnosť je často prezentovaná s rôznymi cenami, čo nedôveru o potencionálnych záujemcov.

V súčasnom období nastala podstatná zákonná zmena.

Bol prijatý zákon o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov. V zmysle tohoto zákonačlovek, ktorý predáva svoju nehnuteľnosť má status spotrebiteľa.

    V praxi to znamená , že kazdý realitný maklér ma povinnosť s predávajúcim uzavrieť   sprostredkovateľskú zmluvu, v ktorej sú dohodnuté presné podmienky predaja napr. sídlo realitnej kancelárie , cena pre majiteľa, výška provízie a doba, počas ktorej bude môcť daný maklér nehnuteľnosť ponúkať. Takáto sprostredkovateľská zmluva chráni predovšetkým predávajúceho a maklérovi v podstate ukladá len povinnosti. 

    Rozumieme postoju ľudí, že majú problém s podpisovaním zmlúv, nakoľko na realitnom trhu pôsobí dosť maklérov, ktorý zneužívajú nevedomosť predávajúcich a tí potom radšej zvolia predaj svojpomocne , čo neraz vyrobí vrásky na ich tvárach.

    Tento zákon však mení pohľad na obchod z nehnuteľnostami a práve predávajúci, ktorích realitní makléri oslovia, by mali sami nekompromisne trvať na sprostredkovateľských zmluvách, zároveň si preveriť makléra, jeho referencie.

    Vážení predávajúci, sprostredkovateľská zmluva je tu pre Vás na Vašu ochranu, podpisujete iba to čo, ste si s maklérom dohodli a poriadne prečítali.

Chcete vedieť ako to v praxi funguje ? Zavolajte nám a my Vám bezplatne poradíme