Chcete si zamerať pozemok svojpomocne? Neoplatí sa to

kosicka-realitna-spolocnost

Ako mnoho mladých ľudí v dnešnej dobe aj Vy ste sa rozhodli osamostatniť sa a založiť si vlastnú rodinu? Nové domy vo Vašom okolí rastú ako huby po daždi a vedzte, že keď to zvládli iní, zvládnete to aj Vy.


 

                                                                 Na začiatku sa neunáhlite

Začnime ale pekne poporiadku od základov. Máte už stavebný pozemok? Alebo sa ešte len obzeráte po vhodnej lokalite? Ak na vyhľadávanie nemáte dostatok času a chcete si nechať poradiť od profesionálov, určite sa obráťte na realitnú kanceláriu. Tá ma prehľad o voľných pozemkoch v regióne a splní aj Vaše ďalšie požiadavky týkajúce sa nehnuteľností. S výberom sa neunáhlite, veď pozemok na dobrom mieste môže slúžiť Vašej rodine ešte mnoho generácií.

                                                                  Ako si vybrať pozemok

Samozrejme, že v hodnotení ponuky má najväčšiu váhu celková kúpna cena pozemku, jeho výmera, aktuálny stav pozemku (či je porast na ňom udržiavaný alebo sa jedná o nepreniknuteľnú zatienenú húštinu), vybudovaná prístupová cesta a inžinierske siete. Nemenej dôležité faktory sú aj občianska vybavenosť sídla a vzdialenosť od miesta práce.

Vytipovali ste si 2 – 3 pozemky, medzi ktorými sa ešte rozhodujete. Na internete sledujete cenové mapy v danej oblasti, aby ste vedeli odhadnúť približnú kúpnu cenu. Pozeráte si fotografie nehnuteľností a chodíte po obhliadkach s majiteľmi. Pri fyzickej obhliadke pozemku určite vnímate aj to, ako na Vás ako celok pôsobí daná lokalita a snažíte sa zapamätať si prvý dojem z pozemku. Vidieť ho na vlastné oči je predsa niečo iné ako na obrazovke smartfónu!

Prechádzate sa po pozemku, určite už aj so svojou polovičkou a vystretými rukami naznačujete, kde by mohol byť osadený Váš vysnívaný rodinný domček. V predstavách tiež sadíte ovocné stromčeky a krokovaním odhadujete rozmery pozemku.

Je evidentné, že práve tento pozemok na Vás urobil správny dojem a spomedzi doterajších ponúk je favoritom. Necháte si to ešte prejsť hlavou a o niekoľko dní sa definitívne rozhodnete, že ho beriete. Na katastri vybavíte všetky potrebné formality okolo prepisu pozemku a do 30 dní už na aktuálnom liste vlastníctva svieti Vaše meno. Váš bankový účet je o niečo ľahší, ale ten pocit, že pôda pod nohami je Vaša a vy o jej využití budete ďalej rozhodovať, je určite na nezaplatenie.

                                                                  Čo v prípade nejasností?

Čo však, keď Váš pozemok stojí na zelenej lúke a nie je oplotený? Resp. je oplotený od suseda vľavo a vpravo, ale hranica pozemku od komunikácie ani koniec pozemku nie sú vonku označené kolíkmi? Poviete si, že na internete už dnes existujú mapové služby, ktoré umožňujú merať rozmery pozemkov. Je to pravda, ale určite neriskujte zameranie pozemku na základe mier z internetu a pomocou pásma.

Dôvod? Prehnutým pásmom meriate šikmú a nie vodorovnú vzdialenosť. Keď túto vzdialenosť meriate povedzme od rohu susedovho plota, kde máte istotu, že susedov plot postavený v roku 1978 je na hranici pozemku a že si neprihradil viac ako mal? Určite si v tomto prípade objednajte geodeta, ktorý problematiku zamerania pozemku dôkladne prešetrí z dostupných údajov na katastri a správne vytýči vlastnícke hranice.

                                                                             A čo ďalej ?

Farebné kolíky už označujú hranicu pozemku. Vy sa o pozemok vzorne staráte, chodíte ho pravidelne kosiť a popri tom vyberáte vhodný projekt domu. Projektov je na internete veľmi veľa. Na mape realizovaných projektov si môžete pozrieť domy naživo a opýtať sa ich majiteľov na prednosti alebo nedostatky projektu. Ak Vás však ani jeden z projektov dostatočne neoslovil, tak radšej zadajte kvalifikovanému projektantovi stavieb návrh na spracovanie individuálneho projektu.

Projektant okrem projektu pre stavebné povolenie (ktorý väčšinou slúži aj ako realizačný projekt) spracuje aj koordinačný výkres osadenia stavby na pozemok. Stavbu v projekte osadí v predpísanej vzdialenosti od hraníc susedných parciel a dodrží odstupové vzdialenosti od existujúcich stavieb. Zároveň navrhne dom tak, aby zachoval šírku uličnej čiary a percentuálnu zastavanosť pozemku stavbou. Tieto podmienky zástavby sú uvedené v územnom pláne.

Na papieri sa zdá byť osadenie stavby jednoduché. Ale na projekte stavby sami vidíte, že správne vytýčené vlastnícke hranice sú nevyhnutné aj pri osadení stavby. V praxi sa teda osadenie stavby bez zamerania pozemku geodetom neodporúča! Veď kto by chcel mať pri kolaudácii opletačky so stavebným úradom, že nedodržal 2 metrovú vzdialenosť stavby od spoločnej hranice so susedom?

                                                                 Súkromie nadovšetko

Na kvalitnom bývaní si my Slováci potrpíme. Vlastné bývanie a pocit súkromia je nenahraditeľný. A to celkom oprávnene. Veď do toho investujeme maximum úsilia a peňažných prostriedkov. Preto buďte pri kúpe pozemku obozretní, nechajte si poradiť od odborníkov a začnite stavať od základov.